Odwiedza nas 255 gości oraz 0 użytkowników.

23 listopada uczniowie klas V wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do muzeów w Żorach.

Muzeum Ognia od pierwszych chwil wzbudzało niezwykłą ciekawość. Sama jego konstrukcja zewnętrzna nawiązuje do płomieni. Po obejrzeniu krótkiego filmu o historii Żor, zeszliśmy do podziemi, gdzie uwagę przykuwała jaskinia, w której jaskiniowcy grzali się przy ogniu i …..witali gości. Na ścianach widoczne olbrzymie grafiki z ciekawymi informacjami na temat ognia i zagadki do rozwiązania. Dzieci zachwyciły się zadaniami, w których należało rozpalić ogień za pomocą wirtualnego krzesiwa a za pomocą światła słonecznego rozpalić znicz olimpijski. Kolejne pomieszczenia skrywały jeszcze większe atrakcje. Słychać było dźwięki palącego się ogniska, przed nami ściana ognia i zadanie ugaszenia ognia, co wcale nie było takie łatwe. Należało nieźle pogłówkować, aby ustawić pokrętła w rurkach, by woda spłynęła i ugasiła pożar. W następnych pomieszczeniach, dzieci poznawały pracę silników oraz temperaturę ciał, w tym własnej twarzy, której zdjęcie można było wysłać na swojego maila.

Dzieci były zachwycone tym, że same mogły doświadczyć wielu zjawisk i poznać wiedzę na temat ognia i energii od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego.

Kolejnym punktem dnia były warsztaty połączone z prelekcją w Muzeum Miejskim na wystawie „Polskie poznawanie świata” Zajęcia związane były z poznawaniem Afryki oraz Ameryki Południowej. Pan Tomasz Górecki opowiedział o wyprawie do Republiki Gwinejskiej oraz do republiki Mali. Ciekawie opowiadał o zwiedzanych terenach i o zwyczajach jakie panują w tych krajach. Na zakończenie prelekcji uczniowie mogli założyć stroje przywiezione z tych krajów oraz urządzić „koncert” na instrumentach pochodzących z tych terenów. Wystawa czasowa „Los Wayuu. Ludzie słońca i wiatru” przedstawia życie mieszkańców Kolumbii – jednego z krajów Ameryki Południowej. Ich niezwykle ciekawą kulturę przybliżyły fotografie wykonane przez Borysa Malkina – polskiego antropologa i entomologa, badacz kultur Indian Ameryki Południowej. Indianie Wayúu stanowią najliczniejszą rdzenną grupę indiańską Kolumbii. Na świecie słyną z wyplatania zachwycających hamaków– chinchorros oraz wielokolorowych worków – mochilas, które stanowią ozdobę wystawy. Mogliśmy trochę przybliżyć się do ich poznania poprzez samodzielne wykonanie niezwykle barwnych frędzli i pomponów.

Dzień spędzony na licznych przeżyciach i atrakcjach, z pewnością zostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                             Ewa Zmarzły

 

Rekrutacja 2020-2021

DWA - Dziecięca Wszechnica Architektury - REKRUTACJA

Podręczniki 2020-2021

Rekrutacja - Praca

Integracja Paniówki

Dziennik elektroniczny

Profilaktyka uzależnień

Pomoc dla uzależnionych od alkoholu i narkotyków

Platforma edukacyjna

Lepsza szkoła