Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Drodzy czytelnicy!

 

77 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Z tej okazji chcieliśmy wam zaprezentować kilka pozycji książkowych związanych z tym tematem. Pokazują one te wydarzenia zarówno oczami waszych rówieśników, jak i osób nieco starszych.

 

Książka „Wszystkie moje mamy” autorstwa Renaty Piątkowskiej to historia małego chłopczyka, który bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Jest jego opowieścią o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci.

Z kolei postaciom osób, które ratowały najmłodszych mieszkańców warszawskiego getta są poświęcone dwie kolejne pozycje: „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel i „Jest taka historia... Opowieść o Januszu Korczaku” autorstwa Beaty Ostrowickiej.

Natomiast książka „Ostatnie piętro” autorstwa Ireny Landau opowiada o losie Cesi, która po wydostaniu się z getta musi się ukrywać. Spędza długie godziny w maleńkim schowku, chodzi bezszelestnie, je mało, tak aby nikt z sąsiadów nie zauważył, że państwo Ródyccy ukrywają ją od roku. Cesia boi się Niemców, ale też Polaków, bo nie wszyscy z nich są przyjaciółmi małej Żydówki.

Dla starszych czytelników przeznaczona jest książka Hanny Kral „Zdążyć przed Panem Bogiem”, będąca zapisem jej powojennego wywiadu z Markiem Edelmanem – ostatnim z ocalałych przywódców powstania w getcie warszawskim.                                                                                                                                                                                                                      Zachęcamy do lektury 

Wasi bibliotekarze

 

Rekrutacja 2020-2021

DWA - Dziecięca Wszechnica Architektury - REKRUTACJA

Podręczniki 2020-2021

Rekrutacja - Praca

Integracja Paniówki

Dziennik elektroniczny

Profilaktyka uzależnień

Pomoc dla uzależnionych od alkoholu i narkotyków

Platforma edukacyjna

Lepsza szkoła