Odwiedza nas 251 gości oraz 0 użytkowników.

21 lutego uczniowie klas IV z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do zabytkowej kopalni Guido z Zabrzu. A warto wiedzieć, że Guido to unikat na skalę światową. Uczniowie wraz z przewodnikiem przemierzali korytarze skansenu obserwując warstwową budowęgeologicznąskał z objawamitektoniki na dwóch poziomach: 170 i 320 metrów.

W kopalni zobaczyliśmy m.in. jak wyglądała praca górników przełomie XIX i XX wieku na obszarze Śląska, zagrożeniach na kopalni oraz o tradycjach górniczych (kaplicaśw. Barbary), zastosowane sprzęty i postępującą technologię. Duże wrażenie robiły ciężkie, ogromne maszyny i kombajny, które w czasie pracy były bardzo głośne.

Uczniowie dowiedzieli się jaki udział w pracach miały zwiezione tam bezpowrotnie konie. Miały one na dole swoją stajnie. Całość była uzupełniana efektami multimedialnymi, co dodatkowo uświadomiło dzieciom ciężką pracę górników i los koni.

Na poziomie 320 metrów, wyrobiska są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię.

Dużą atrakcja był przejazd podwieszaną kolejką do komory restauracyjnego, gdzie mogliśmy się posilić, odpocząć i zakupić pamiątki.

Wycieczka była niezwykle pouczająca, dała możliwość poznania ciężkiej pracy pod ziemią.

Ewa Zmarzły

Rekrutacja 2020-2021

DWA - Dziecięca Wszechnica Architektury - REKRUTACJA

Podręczniki 2020-2021

Rekrutacja - Praca

Integracja Paniówki

Dziennik elektroniczny

Profilaktyka uzależnień

Pomoc dla uzależnionych od alkoholu i narkotyków

Platforma edukacyjna

Lepsza szkoła