21 października grupa młodzieży gimnazjalnej spędziła piątkowy dzień na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Pierwszym spotkaniem były warsztaty pt: „ GPS – system nawigacji satelitarnej i jego wykorzystanie w świecie.” Gimnazjaliści mieli okazję uczestniczenia w grze terenowej „Geocaching”, polegającej na poszukiwaniu „skarbów” ukrytych przez innych uczestników. Historia gry rozpoczyna się 1 maja 2000 roku, wtedy to ukryto pierwszy skarb. Geocaching to okazja do aktywnego spędzenia czasu, wpływa na rozwój kreatywności i logicznego myślenia, ćwiczenia uczyły również umiejętności orientacji w terenie. Uczniowie nauczyli się obsługiwać odbiorniki GPS oraz korzystać z aplikacji mobilnych, wykorzystując je na otwartym terenie.
Kolejnym warsztatem stacjonarnym było „Prognozowanie pogody”. Gimnazjaliści otrzymali mapy kartograficzne, z których było trzeba nauczyć się odczytać różne zjawiska pogodowe. Uczniowie pracowali wytrwale analizując otrzymane mapy z danymi. "Było to dla nas zupełnie coś nowego" – jednak pomoc fachowców z UŚ oraz praca grupowa okazały się drogą do sukcesu, daliśmy radę.
Ostatnim punktem dzisiejszej wyprawy było „Geograficzne Spotkanie pod Globusem” w ramach którego dr Agnieszka Czajka wygłosiła ciekawy wykład pt: „Puls Ziemi – o cykliczności zjawisk przyrodniczych”. Można było dowiedzieć się więcej o porach roku, zmianach klimatycznych i nie tylko. Wyjazd edukacyjny możemy zaliczyć do naprawdę udanych, wykorzystanie wiedzy w praktyce. Była to kolejna wyprawa „Klubu Młodych Pasjonatów” działającego przy naszym gimnazjum, którego działalnością zajmują się nauczyciele - przedmiotów przyrodniczych p. E. Lechus oraz matematyki p. M. Mnich.